Enrichment Timetable Nov/Dec

Monday

Science Y10/11 – SC1 / SC2 – R Ashton

TV & Film – E Allison

Maths Y11 – Tec1/Tec2/Tec3 – C Mapana

Star Wars – IMG2 – Zac Medley

Brief Productions Meeting (closed group)

eSports Y12/13 – IMG – J Crompton, J Eastwood

Personal study – DAR1 – J Wood-Greaves

Book Club (Mon, Tues, Wed, Thurs) – Digital Seminar – Rachel Nicholls & Y13 students

Premiere Pro Training – Y10 ONLY – PP2 – 15 students max – Run by Max Cross, Nick Butterworth, Joe Haycroft

Colour Grading for beginners – Y12/13 – (TV & Film students ONLY) Run by L Burgess

UTC TV – Studio 1 – Run by Jamie Banning-Higham

Tuesday  

Spanish – Y10/11/12/13

UTC Radio (Tue & Wed) – L Clarke

Football Y12/13

Faithworks – DAR3 – Jane Heath

Personal study – DAR1

Book Club – Digital Seminar – Rachel Nicholls & Y13 students

Rap & Freestyle – Giovanni Laylor (Y10 ONLY)

Musical Rehearsal – Lucie Phillips

Film Club Run by Katic McCullen & Shakeel Patel Studio 1

Wednesday      

UTC Radio (Tue & Wed) – L Clarke

Computer Science – Year 12/13 – Programming with C Davies

eSports Y10/11 – IMG – J Crompton, J Eastwood

English (Y10/11) – (closed group)

Personal study  – DAR1

British Sign Language – Run by Yusuf in Y13

Book Club – Digital Seminar – Rachel Nicholls & Y13 students

Rap & Freestyle – Giovanni Laylor (Y10 ONLY) –

Production development – All areas of TV/film production, Including budgets, paperwork and layouts – K Wilson Tec 2

Photography – Studio 3 – Phillip Gray

Table Top Games (Y13 Only) Developing team building skills – Jatindar Singh, Kieran Thompson, Georgina Deignan

Chemistry Support – by invitation (Y11) Run by R Ashton

Thursday  

Current affairs – English skills Y10/11/12/13

Football Y10/11 – The roof

History Y11 ONLY – DAR2

Chemistry Clinic –

English (Y10/11) – (closed group)

Personal study – Jane Wood-Greaves DAR1

JAVA+ TEC2 C Davies

Book Club – Digital Seminar – Rachel Nicholls & Y13 students

Illustration (Drawing) Run by Trisha Mistry

Cinematography Run by Ben Eckersall in AVL3